Hayatındaki alma verme dengesini sağlayabiliyor musun?

Hayatındaki alma verme dengesini sağlayabiliyor musun?

Bundan bir yıl önceye kadar almayı tam olarak bilmeyen, kendimden vermeye odaklı yani daha verici bir enerjideyken son zamanlarda hayatımdaki alma - verme dengesini sağlayabildiğimi  hissediyorum.
Sende durumlar nasıl?
Hayatındaki alma verme dengesini sağlayabiliyor musun?

Alma verme dengesi bozulduğunda bunu hayatımızın birçok alanında görebiliriz fakat en çok, kurduğumuz sosyal ya da duygusal ilişkilerde bunu hissederiz. O yüzden kendimizdeki alma verme dengesine daha duygusal açıdan bakmamızda fayda var.

 

Bahsettiğimiz denge sevgi, yardımlaşma ya da saygı gibi çeşitli duygular olabilir. Bu duyguların tek taraflı olmaması, aldığımız kadar verebildiğimiz ve verebildiğimiz kadar aldığımız ilişkiler kurabilmek bizi dengede tutuyor. Açık iletişim kurmak ya da kurmaya gönüllü olmak ise bu dengeyi sağlamakta bize çok yardımcı oluyor.

 

 Bu dengeyi sağlıyor olup olmadığına günlük yaşamdaki ilişkilerindeki mutluluğuna ve huzuruna bakarak anlayabilirsin eğer dengede değil isen kendine hatırlatarak davranışlarını değiştirmeyi deneyebilirsin. Yeni yıl hedeflerine alma verme dengesine dikkat etme farkındalığını eklemen güzel bir fikir olabilir, bunu okuyor olduğunda hangi aydaysak, unutma, hiçbir zaman geç değil 🙂

 Hayatındaki alma verme dengesini sağlayabiliyor musun?

Hayatındaki alma verme dengesini bozan kısım, genelde verme enerjisinde olman mı alma enerjisinde olman mı öncelikle bunu anlamakta fayda var. Bunu anladıktan sonra ise harekete geçmelisin.

 

Eğer kendinde verme enerjisinin baskın olduğunu düşünüyorsan mesela birilerinden bir şeyler istemek senin için zorsa bunu fark ederek bu hafta çok ufak da olsa konfor alanından çıkarak birilerinden bir şeyler istemeye başlayabilirsin, bu bir arkadaşından su istemek bile olabilir. Adım adım isteklerini büyütebilirsin.

 

Kendinde alma enerjisini daha baskın hissediyor isen de karşındaki kişiler istemeden onların istediğini bildiğin bir şeyi onlar için yapmayı deneyebilirsin, teklif edebilirsin.

 

Hayatındaki alma verme dengesini sağladığın bir yaşam dileğiyle!

 

Seni ve yolcuğunu desteklemek için Team Birdiejay olarak hep yanındayız.

 

Sevgilerimle,

Çiğdem

Bloga dön

Yorum yapın