Kendini tanıyor musun?

Kendini tanıyor musun?

Belirli periyotlarla  kendimize, isteklerimize, hedeflerimize dönüp bakmamız ve hedefleri yenilememiz gerektiğini düşünüyorum. Kendimizi gerçekten tanıdığımızda, gelişim alanlarımız bildiğimizde daha gerçekçi ve net hedefler koyabiliriz.
Peki sen kendini tanıyor ve isteklerini biliyor musun?
Kendini tanıyor musun?

Kendini gerçekten bilmediğinde/tanımadığında kayboluyorsun. Yaşadığımız hayatı anlamlandırmak ise kendini ve isteklerini bilmek, gelişim alanlarının farkında olarak harekete geçmekle mümkün oluyor. Yunus Emre'nin bu sözü kendinimizi tanımanın değerini çok güzel anlatıyor:

 

 “İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir.
Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır.”

 

Kendini bildiğinde ise daha emin adımlarla yol katedebiliyorsun. Nerde düşeceğini öngörebilirsen yumuşak düşüşler yaşıyorsun ve nerde iyi olduğunu bilirsen orda daha çok parlayabiliyorsun. Aynı zamanda, kendini tanıdığında hem içerde yani içsel konularda hem dışarda yani fiziksel konularda neye ihtiyacın olduğunu daha rahat fark edebiliyorsun. Bütün bunları fark ederek kendine sağlam hedefler koyabilirsin. 

 

Kendini tanıma yolculuğunda daha derine inmek istersen yoga ve meditasyon pratiklerini hayatına dahil edebilirsin 🧘🏽‍♀️

Kendini tanıyor musun?

 

Gerçekleştirmek istediğin niyetlerini yazarken kendini tanımanın payının olduğunu ve isteklerini, hedeflerini bilmende büyük bir adım olduğundan bahsetmiştik.

 

Kendini tanımak için ise 16 personalities testi ya da doğum haritası gibi araçlardan yardım alabilirsin. Bu sayede kendinle ilgili bazı şeyleri fark edebilirsin.

 

Kendini tanıdığın bir yaşam dileğiyle!

 

Seni ve yolcuğunu desteklemek için Team Birdiejay olarak hep yanındayız. 

Sevgilerimle,

Çiğdem

Bloga dön

Yorum yapın